Zadbają wspólnie o ekologię

  • 20.07.2019, 11:22 (aktualizacja 23.07.2019, 14:13)
  • TVPogranicze Admin
Zadbają wspólnie o ekologię fot. Gmina Prudnik Podpisanie dokumentów
Ruszył rządowy program priorytetowy „Czyste Powietrze”. W naszym regionie w piątek 19.07 zdecydowały się do niego przystąpić gminy Głuchołazy, Prudnik i Nysa.

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program ruszył we wrześniu 2018 r. i potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, są to: węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe (węgiel, biomasa), jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Jednym z głównych powodów problemu smogu w naszym kraju jest tak zwana niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji. Jak się jednak okazuje, sama wymiana systemu ogrzewania nie jest wystarczająca. Bez odpowiedniej izolacji domu całe ciepło może szybko przeniknąć na zewnątrz. Wiele domów w Polsce było budowanych w czasach, kiedy jeszcze nie stosowano rozwiązania uwzględniającego izolację cieplną, co prowadzi do marnowania energii i dużych strat ciepła, a także do wyższych rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak ważna jest termomodernizacja domów, która dodatkowo wpłynie na oszczędności w domowym budżecie.

Kto może skorzystać z programu?

Po zmianie – obecnie adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

Mogą oni wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Czemu to takie ważne?

W każdą zimę zamontowane w naszym regionie czujniku pyłu zawieszonego biją na alarm. W zeszłym roku doświadczyliśmy tego już na początku listopada. Jest to niebezpieczna sytuacja, która ma wpływ na nasze funkcjonowanie. Nie przesadzone są wydawane wtedy komunikaty, o tym że należy ograniczyć niekonieczne wychodzenie z domu. Jednak i to nie pomaga, ponieważ skutki złej jakości powietrza będziemy odczuwać długofalowo, szczególnie dotyczy to najmłodszych. Istnieje też wspominany już aspekt ekonomiczny. Jak informuje  NFOŚiGW, odpowiedzialny za program, inwestycje dofinansowane z programu Czyste Powietrze zapewniają lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku. Ocieplenie nieruchomości połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 proc.

Gdzie udać się po dofinansowanie?

To po stronie gmin, które przyłączyły się do programu leży pomoc w wypełnianiu wniosków i ich ocena merytoryczna. To tam należy się udać aby uzyskać potrzebne informacje.

 

(informacje na temat projektu za: nfosigw.gov.pl)

TVPogranicze Admin

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe