Nowy bat na drogowych przestępców

  • 23.07.2019, 22:25 (aktualizacja 23.07.2019, 23:00)
  • Konrad Sławkowski
Nowy bat na drogowych przestępców fot. Opolska Policja
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu powstała grupa "SPEED", która ma zwalczać przestępczość na drogach. Policjanci nie będą działać tylko w terenie, ale i również w internecie.

Tak jak na terenie całego kraju i w Opolu powstały specjalne zespoły "SPEED". Jest ona złożona z policjantów ruchu drogowego, wspieranych przez funkcjonariuszy pionu kryminalnego oraz tych do walki z cyberprzestępczością. Będą oni zwalczać najbardziej agresywne zachowania na drogach.Policjanci z grupy „Speed” będą kierowani na akcje w miejsca gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

Jak informują policjanci, do zadań każdego z zespołów „SPEED” należy m.in.:

  • ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń, m.in. takich jak przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych;

  • monitorowanie oraz analiza umieszczanych w Internecie nagrań (filmów) prezentujących notoryczne przekraczanie prędkości przez tych samych sprawców.

Funkcjonariusze będą wykorzystywali wszelkie pozyskane informacje, również te z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa pod kątem informacji o zjawiskach lub przypadkach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W codziennej służbie policjanci z Zespołów „SPEED” będą używali najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także ręcznych mierników prędkości z wizualizacją, m.in. te, które ostatnio trafiły na wyposażenie komendy.

(za: opolska.policja.gov.pl)

Konrad Sławkowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe