Prudnik również pamiętał o rocznicy wybuchu II wojny światowej

  • 01.09.2019, 15:36
  • Konrad Sławkowski
Prudnik również pamiętał o rocznicy wybuchu II wojny światowej foto: Konrad Sławkowski
Mszą w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego Prudnik uczcił poległych podczas tego tragicznego konfliktu

Zrezygnowaliśmy z pochodu orkiestry pod pomnik, bo wydaje się nam, że jest to rocznica na tyle smutna i pełna nostalgii, więc wydaje się, że wystarczy jak w ciszy złożymy kwiaty, aby uczcić wszystkich tych, którzy zginali podczas II wojny światowej- powiedział wiceburmistrz Jarosław Szóstka

Pod pomnikiem kwiaty złożyli m.in. wiceburmistrz Jarosław Szóstka oraz przewodnicząca Rady Miasta Alicja Isalska. Zjawili się też liczni radni miejscy w większości reprezentujący klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Nie zabrakło również dyrektorów miejskich szkół i przedstawicieli sektora oświaty.

Zebrani zgodnie podkreślali dużą wagę kultywowania pamięci o tym wydarzeniu:

Pamięć jest ważna. Aby takie tragiczne zdarzenia już nigdy więcej się nie powtórzyły, musimy uczyć o tym nowe pokolenia. Jak mówił przewodnik w obozie Auschwitz-Birkenau, dopóki młodzież tam przychodzi, to nic takiego się nie powtórzy.- powiedziała Alicja Isalska.

 

Zarówno 1 września, jak i 17 powinniśmy pamiętać o tych dwóch tragicznych datach w historii naszego kraju. Jeżeli my o tym zapomnimy, to ciężko będzie nam prowadzić skuteczną politykę historyczną, ponieważ to właśnie pamięć jest jej podwaliną. Przecież jak wiemy, do dzisiaj w przestrzeni publicznej funkcjonują takie zwroty jak polskie obozy zagłady.- dodał Szóstka.

Obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny Światowej trwają dziś w całym kraju. Rozpoczęły się przed świtem na Westerplatte. Główne obchody miały miejsce w Warszawie. To właśnie w stolicy miał zjawić się prezydent USA Donald Trump. Zastąpił go wiceprezydent Mike Pence. Politycy zgodnie podkreślali swoją pamięć o tym wydarzeniu oraz apelowali- nigdy więcej wojny.

Konrad Sławkowski

Zdjęcia (11)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe