Dziś w muzeum: John Peters (1922-2019) - ostatni z rodziny Pinkusów. Koniec pewnej epoki

  • 03.09.2019, 22:29
  • Konrad Sławkowski
Dziś w muzeum: John Peters (1922-2019) - ostatni z rodziny Pinkusów. Koniec pewnej epoki foto: TV Pogranicza zdjęcie archiwalne
Po raz kolejny w Muzeum Ziemi Prudnickiej będzie gościł historyk ze Stanów Zjednoczonych Robert Horning-Wistuba

Spotkanie odbędzie się dziś (5 września) o godzinie 18,00 w Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23.

Spotkanie będzie poświęcone osobie zmarłego w tym roku Johna Petersa, ostatniego z potomków rodziny prudnickich przemysłowców. Jak informują organizatorzy:

W Lozannie w Szwajcarii zmarł w kwietniu br. John Peters, wnuk Maxa Pikusa, syn Hansa Huberta i ostatni przedstawiciel prudnickiego rodu fabrykantów tekstylnych, którego rodowe nazwisko Hans Josef Pikus zostało zmienione, kiedy unikając prześladowań znalazł się w Anglii. Do 1936 r. położenie rodziny w nazistowskich Niemczech nie zmieniło się znacząco. W tym to roku usunięto go ze szkoły, po czym wyjechał do Szwajcarii. Reszta rodziny pozostała w Prudniku do 1938 r. Po tzw. nocy kryształowej (9/10 listopada 1938 r.) Hans Hubert Pinkus i ostatni pozostały w Prudniku członek rodziny Fränklów – Ernst udali się do Wielkiej Brytanii. Zawodowo John Peters był zawsze związany z przemysłem tekstylnym. Peters jeszcze za czasów PRL-u był kilka razy w Prudniku jako zwykły turysta. Prawdopodobnie nikt wówczas nie wiedział o jego rodzinnych związkach z miastem i fabryką. Wtedy zza ogrodzenia miał okazję zobaczyć, jak zmienił się zakład. Kilka lat temu złożył parokrotnie wizyty w Prudniku i Jagniątkowie.

Prelekcja tłumaczona będzie na język polski przez Agnieszkę Skrzypulec.

 

 

Konrad Sławkowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe