
Komenda Głowna Policji informuje, że 13 października 2019 funkcjonariusze na terenie całego kraju prowadzić będą wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.
Celem policyjnych działań podczas wyborów jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.
Przed wyborami oraz do czasu ich zakończenia należy pamiętać szczególnie o przestrzeganiu przepisów prawa mogących stanowić element naruszeń porządku prawnego w związku z wyborami. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie stanowczo egzekwowane przez policjantów.
Funkcjonariusze będą reagować m.in. na:
-
naruszenie ciszy wyborczej;
-
uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym;
-
usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej;
-
wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej;
-
uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania;
-
agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2.
Policja apeluje o porządek i przestrzeganie przepisów przede wszystkich tych związanych z wyborami, a w przypadku naruszeń o ich zgłaszanie.
Na stronie Komendy Głównej Policji znajduje się wykaz przepisów obowiązujący przy niedzielnych wyborach.
Pamiętajmy, cisza wyborcza obowiązuje również w internecie
Policjanci z Prudnika przypominają, że cisza wyborcza dotyczy także internautów. Opublikowanie, udostępnianie lub polubienie informacji o kandydatach lub pisanie komentarzy na ich temat jest złamaniem ciszy wyborczej. Regulują to przepisy zawarte w art. 498 Kodeksu wyborczego. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości od 20 do 5 000 zł. Na surowszą sankcję może się narazić ten, kto przed zakończeniem ciszy wyborczej podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych sondaży. W takiej sytuacji zagrożenie grzywną sięga od 500 000 do 1 000 000 złotych.