Klasyka powróci do Prudnika

  • 11.10.2019, 13:19
  • Konrad Sławkowski
Klasyka powróci do Prudnika
Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejną odsłonę dorocznego festiwalu muzycznego, poświęconego twórczości największych europejskich i rodzimych kompozytorów minionych stuleci.

Na tegoroczną, już XXVII edycję imprezy, trwającą od 11 do 26 października, złożą się cztery koncerty festiwalowe, które wzorem lat ubiegłych odbędą się w Willi Franklów, oraz obu prudnickich kościołach parafialnych.

 

Festiwal w sali reprezentacyjnej POK (piątek, 11 października, o godz. 17.00) zainauguruje „Wieczór bel canto”, podczas którego wystąpią soliści: Anna Ogińska (sopran) i gościnnie Wiktor Jankowski ze Lwowa (baryton), przy akompaniamencie Mateusza Lasatowicza (fortepian).

Podczas drugiego z muzycznych spotkań będzie okazja do wysłuchania mistrzowskiego recitalu organowego w wykonaniu jednego z najbardziej cenionych polskich wirtuozów tego instrumentu - prof. Juliana Gembalskiego, uznanego interpretatora utworów innych kompozytorów, nie stroniącego od własnych twórczych improwizacji. Recital odbędzie się w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Prudniku, we wtorek 15 października, o godz. 19.00.

Kolejnym festiwalowym akcentem będzie występ Joanny Iwaszkiewicz (mezzosopran) oraz Bartłomieja Barwinka (organy), w sobotę 19 października, również o godz. 19.00, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Prudniku.

W finałowym koncercie tegorocznej imprezy – pod hasłem „4 Pory Roku” – tydzień później (sobota, 26 października, godz. 17.00) w sali reprezentacyjnej POK zaprezentuje się kwartet smyczkowy „Kaprys” (Agnieszka Urbańczyk, Marek Krótki – skrzypce, Sonia Mitros – altówka, Anna Matera – wiolonczela).

Pomysłodawcą organizacji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena i jego wieloletnim dyrektorem artystycznym był znany muzykolog, organizator życia muzycznego, prof. Zbigniew Pawlicki. Od 1993 r. koncerty muzyki klasycznej odbywały się w Głogówku, a od roku 2008 impreza gości również w Prudniku, pod nazwą Śląskiego Festiwalu Ziemi Prudnickiej. Przez ostatnie lata funkcję dyrektora artystycznego prudnickiego festiwalu sprawuje znany na Śląsku konferansjer i dziennikarz muzyczny, Jacek Woleński.

Na koncerty zapraszają organizatorzy: Gmina Prudnik, Starostwo Powiatowe i Prudnicki Ośrodek Kultury.

Konrad Sławkowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe